Chak De İndia!

by - Eylül 30, 2014

İlk hint filmleri izlemeye başladığımda koskoca millet, kaç dil, kaç ırk ne de güzel pekte barış içinde mutlu mesut yaşıyorlar, bu ne hoşgörü tü tü maşallah, nazarda değmez inşallah gibisinden düşüncelerim vardı. Biraz işin içine girince insanların sokakta o kadarda sevgi pıtırcıklarıyla gezinmediğini anladım. Tam olarakda bu mevzuyu dert edinmiş insanlar tarafından çekilmiş filmimiz Chak De İndia
Konusu: Kabir Khan, Hindistan'ın milli kriket oyuncusudur. Pakistan'la yaptıkları önemli bir maçta ülke kaybeder. Kabir asrın hatasını yapar ve Pakistanlı oyunculara başarılarının devamını diler. Fitne fücür çıkarmak için fırsat kollayan medya Kabirin bu hareketini ülkeyi satış olarak lanse eder. Khan sporu bırakmak zorunda kalır ve vatan haini olarak lekelenir.* Yıllar sonra, Khan ülkesine bir şans daha verir ve kız milli kriket takımı için kolları sıvar. Koçluğunu yaptığı bu takımı, dünya şampiyonasında birinci yapmak ister.

Filmin sonunu tahmin edenler, galibiyet kupasını şimdiden görenler haklısınız. Tahmin etmesi zor değil. Ama filmin olayı bu değil. Hindistan'ın tam 16 bölgesinden gelen kriket tutkunu kız, kimileri Hintçe bile bilmiyorlar, kimisi evli, kimisi daha çocuk. Kabir Khan onlara yalnızca dünya kupasını kazanmayı değil, birlik olmayı öğretir. Buralarda takım ruhu vesaire tanıdık geliyor belki ama Hindistan olunca iş azıcık değişiyor. Çünkü 16 kız üzerinden Hindistan'a bir takım olmasını öğretiyor film. Müslüman, Hindu, Singh, Punjab ayrımı yapmaksızın hepsinin Hindistan bayrağı altında bir oldukları mesajını veriyor. -İlk defa milli mesajları rahatsız edici değil, dengeli ve mantıklıydı. Başrol oyuncusu Shahrukh Khan, adam romantizmin kitabını yazmış. Tam on altı bayan oyuncu. Mu acabalar filmde nasıl romantik üçgen beşgen olacak diye bekleyenler olabilir. Bende bekledim. Her an hah şimdi Shahrukh şu kıza aşık olacak, yok bu kız ona aşık olacak, yok yok şimdi şu kız şunu ima etmiştir gibisinden saçma beklentilere girdiğim doğrudur. Tüyo veriyim sizlere Shahrukh Khan bu filmin de kimseyle romance yapmadı. 

Belki de kariyerinde bir ilktir. Robotken, teröristken, gizli görevde ordudayken, deli dolu bir avareyken,  müzik öğretmeniyken, Asperger sendromu hastasıyken, kalp yetmezliği çekerken, bir alkolikken, helikopterlerden inip koşarken, okulun en haytasıyken bile aşık olan Shahrukh'umuz bu filmde kimseciklere aşık olmuyor. Kimsenin de ona aşık olası gelmiyor. -birinciden çok ikincisine şaşkınım- Tekrar tekrar izlediğim bir film olmasa da Shahrukh Khan'ın romantizme bulaşmadığı, kollarını açıp dizlerini bükmediği bir filmi olduğunu bilmek ve bu filmi açıp izlemek lazım. Hepinize şimdiden iyi seyirler dilerim.

*Hindistan- Pakistan  kriket  maçı  sırasında  gerçekten  bu  denli tutucu  olabiliyor.  2010 yılında Shahrukh Khan, kriket takımına  Pakistanlı  oyuncu alımında bir sakınca görmediğini hatta Pakistanlı oyuncuları da değerlendirmek gerektiğini söylediğinde aşırı tepki çekti. Yayınlanmak üzere olan “My Name is Khan” filmi boykot olarak Mumbai'da gösterime girmedi. Siz düşünün artık gerisini. 

Benzer Yazılar

2 yorum

  1. Shakruh Khan'ın olduğu bir filmde aşk yok mu yani :) Hakkaten inanılır gibi değil ama konusu çok ilgi çekici, kesinlikle listeme alıyorum bu filmi ben.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aynen öyle ucundan kıyısından aşk varsada Shahrukh için bir kırıntı,bir kıvılcım bile yok :) Prensip sahibi bir koç var sadece.

      Sil