Sultan (2016)

by - Temmuz 26, 2016

Ülkemizde olayların karışık, morallerin bozuk olduğu vakitte, uslu uslu kapımıza gelip, kafa dağıtmalık film görevini layıkıyla yerine getiren 2016 filmi, Salman Khan'ın Sultan'ı oldu. Oyuncular;

Sultan Ali Khan - Salman Khan,
Aarfa - Anushka Sharma,
Boks eğitmeni - Randeep Hooda
Genç yatırımcı Akash - Amit Sadh.

*

Konusu; Akash, boks turnuvası düzenleyen genç bir yatırımcıdır. Turnuvanın ilgi çekmesi için eski güreşçilerden Sultan Ali Khan'ı ikna etmesi gerekir. Sultan'ın kalbinin Aarfa'dan geçtiğini öğrenince,   Haryani'nin en ünlü aşk hikayesini aralaması gerekir.

*

Çok güzel bir filmdi. Sırasıyla güldürdü, heyecanlandırdı, şaşırttı ve çığırttı.  Sinemada izlemek veyahut nete düşmesini beklemek tereddüdünde kalan arkadaşlar için, durumu şöyle özetleyebilirim. 

Sultan'ı sinemada izlemenin en keyifli yanı; boks sahnelerinin ringdeki bir seyirciymişsiniz hissini vermesi.  -ki çığırtma seansı bu aşamada gerçekleşiyor-  Uçurtmalı sahneler ve gaza getiren antrenman sahneleri de tam sinemalık.

Sultan'ı sinemada izlemenin en korkunç yanı: Salman'ın mini mini birler şortu. Oğlum, koskoca adamsın,  git üstüne doğru düzgün bir şeyler giy demek geliyor içinizden. Şortlu sahneler toplamda 15-20 dakikalık kısımda kısıtlı neyse ki, yoksa manzaramız çok nahoştu. 

*

Gerisi DETAYLAR VE SPOİLER! Spoiler yemek istemeyenler, son paragraf gözlerinizden öper.

 Aarfa & Sultan aşk hikayesi, çok çok güzeldi.

Sultan'ın güreşe Aarfa için başlaması olsun, 
Aarfa'nın hamile olduğunu öğrenince yaptığı altınımı zaten aldım baba söylemi olsun, 
başlardaki gereksiz  kan verme muhabbetinin bu kadar anlamlı bir yerle birleşmesi olsun, 
çocuğun doğum sahnesi olsun ilk yarının aşkı çok mest ediciydi.


Hem hiç beklemezdim amma Salman ile Anushka, 27 yaşlık küçücük bir araya rağmen ve güzel olduğu kadar küstah olamayıp, ilginç olduğu kadar saçma duran şu dans figürleriyle bile akılda kalacak iyi bir çift olmuşlar. Aşka dair, ikinci yarıdan Sultan'ın evlilik ile ilgili röportajı güzeldi.
Tülay geri dön temalı Jag Ghoomeya şarkısı, ki insan öyle koskocaman bir adama duygusal türküler tüttürmesini konduramıyor olsa da, muhteşem bir atmosferdi. 


Finaldeki evli, mutlu, çocuklu, güreşiyoruz sahnesi de pek şekerdi. 

Antrenman sahneleri, çok gaz verici idi, demiştim.


Şimdi de en samimi motivasyon, Sultan'ın göbeğine bakıp ağladığı sahnedir, diyorum. ^^Ve filmin  benim için en en en önemli detayı, Salman Khan'ın bizzati kendisinden gelen Shahrukh Khan göndermesi idi.

-Normalde resim ve replik birbirinden bağımsız. Yazıyı şarkılardan aldığım ekran görüntüleriyle hazırladım. Bu sahne geldiğinde hanimiş benim göndermem demeyesiniz.-


***

Son Paragraf, güzel filmdi. Bollywood'da Salman Khan farkı diye bir şey var gerçekten. Ve sinemada Hint filmi, bağımlılık yapacak türden güzel bir his. Şimdiden, inşallah sinemalara gelir listem oldu  ^^ Rabbim, güzel ülkemizi içimizdeki dışımızdaki hainlerden korusun. Afiyetli günlerde, keyifli seyirler dilerim...  


Meraklısına gişe notları:

Hindistan gişesi: 289.05 crore (19 Günlük) 
Türkiye gişesi:  6.451 seyirci, 80.797,88 TL Hasılat (10 günlük) 
-Halen vizyonda olduğu için sonuçlar zamanla değişecektir. 

Benzer Yazılar

10 yorum

 1. Hala izleme ihtimalim olduğu üçün spoiler kısmını atladım. Beğeneceğimden şüphem yok zira. Bir de fırsat bulup gidebilsem... ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. severim diyorsan, gitmeye bak bir an önce. Çok uzun bir süre vizyonda kalacağını zannetmem. Biz salonda toplam 4 kişiydik ve ilk haftasıydı. Salonları kapanır yavaş yavaş.

   Sil
 2. Film göz açıp kapayıncaya kadar vizyonda durmuş ama benim haberim bile olmadı artık evde izleyecez ne yapalım .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boxofficeturkiye'nin sultan sayfasina bir baksana. Yaşadığın şehirde devam mı, tamam mı diye? Daha ikinci haftasında bir hafta daha vizyonda kalır diye umuyorum.
   http://boxofficeturkiye.com/film/sultan-2013254#

   Sil
 3. Baştaki kan aldırma olayının son da öyle bir olaya dönüşmesini iyi düşünmüşler cidden.
  Sultan fena değildi sanki bizim vizyonda inşallah Fan içinde öyle olur...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaa benim fan'dan yana hiç umudum yok. hatta bence getiren firmanın da yok. 1 haftacık vizyon süresi koymuşlar, 1 hafta. birr. yarısı da geçti bile. Şahsen, biz 5 kız toplaşıp gidecektik, üçü istanbulda değil, ikiye düştü sayımız. boşuna faşist baskılar yapmışım millete :):
   ay birde gişe saatleri ömürlük. ya akşam on ya gündüz 1. gelmeyin der gibiler

   Sil
 4. Film cok gercekci. Sultan kesinlikle icimizden biri. O gobege bakip aglama sahnesinde kendimden bir parca buldum....
  Anushka boyle erkek fatma rollerine yakisiyor sanki.
  -nur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi çok yakışıyor. Mesela sultan dağ gibi adamları deviremeseydi şaşardım. Ama Anushka ellerini dizlerine vurur vurmaz heyecan - gurur karışımsı bir duygu başlıyor.

   Sil
 5. Beni bilen bilir Salman Khan severim. İzlenir bu film :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam senin tipin de bir film zaten. Neşesi gırgırı herşeyi yerli yerinde. Keyifli seyirlerin olsun şimdiden...

   Sil