Darr (1993)

by - Şubat 23, 2016

Shahrukh Khan’ı Shahrukh Khan yapan kült filmlerinden biridir Darr (1993). Juhi Chawla, Shahrukh Khan ve Sunny Deol üçlüsünün başrolü paylaştığı, Yash Chopra imzalı  bir romantik dram filmi.Filmin konusu için,  “Kiran’a (Juhi Chawla) takıntılı bir şekilde aşık olan yarı psiko Rahul’ün (Shahrukh Khan), evlilik arefesindeki kızcağızın anasından emdiği sütü burnundan getirmesiyle ilgili” diyebiliriz. 

İzleyeli uzun zaman olduğu için yorumu kısa tutup kaçmak niyetindeyim. Zaten, şu yazıda söz verdiğim Aamir izlemelerime başladım. Aamir öncesi son kaçamaklarım bunlar. 


* E hadi inşallah duruşu mu o *

Darr filmine dönersek, 

Bu filmle birlikte kesin emin oldum ki, eğer bir Yash Chopra filmi izliyorsak bizi bekleyen üç olmazsa olmazımız var. 

-Aşk üzerine yazılmış şahane replikler  -bilgisayardan değil de faceden izlemekle hata etmişim. Çok güzel replikler çıkardı filmden. 

-Filmi tamamlayan güzel kaliteli şarkılar   -Jaadu Teri Nazar, Tu Mera Samme, Meri Maa Ne Laga Diye üçlüsü bağımlılık yapıyor, mağdurum - 

-Bikinili kızlar   

Bu üçüne aynı filmde denk geldik mi bileceğiz ki Yash amca bizlere film çekmiş.He çekmiş ama bence çekmese de olurmuş.  Orjinal bir konuya sahip, kaliteli bir iş kabul ediyorum ama filmi sevdim diyemiyorum.

Yash amca, güzel bir konu bulmuş olmanın verdiği gazla biraz işin cacığını çıkartmış. Bir türlü bitmiyor film, uzadıkça uzuyor. O kadar uzayınca insan diyor ki bari mantıklı, ele avuca tutulur bir finale bağlansın. Yok efenim, onu da yapmıyor. Gayet klişesinden bol kavga, ketçap, mayonezli sulu bir sahneyle bitiveriyor film.

Shahrukh, Juhi'ye anasından emdiği sütü burnundan getirirken :) 

O yıllara kıyasla Baazigar,  daha iyi bir intikam filmiydi mesela.  Senaryo kalitesi açısından daha alt çıta idi belki ama Srk bir psikopat değildi. İzledikçe hak verip karakterini böğrümüze basabiliyorduk. 
Bu hikayede ise alt hikaye çok eksik bırakılmış. Rahul bir psikopat ama niye, niçin canım Kiran'a taktı kafayı, annesi ile olan sahneler nereye dayanıyor belirsiz. Bunların en azından bir kısmı ikinci yarıda cevap bulmalıydı ki film daha anlamlı olsun. 

İzlenir ama izlenmese de olur bir film Darr. İzleyecek arkadaşlara iyi seyirler daha doğrusu gerilimli seyirler, kolay gelsin ^^ 

Baazigar konusu ve yorumunu merak edenler buraya  buyurabilirler **

Benzer Yazılar

7 yorum

 1. not aldım izlenecekler arasına :)

  YanıtlaSil
 2. ''Rahul bir psikopat ama niye, niçin canım Kiran'a taktı kafayı, annesi ile olan sahneler nereye dayanıyor belirsiz''diye demişsin ya aynen katılıyorum..O kısımlarda doldurulsa film tadından yenmezmiş.O iğrenç kapanış sahnesi hariç tabi :)
  K-K-Kendine dikkat et ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Final çok alemdi yaa. Ha öldü ha ölecek derken ansızın gitti shahrukcuğum.

   Son cümlen çok tatlı ♡

   Sil
 3. Psikopat ve takıntılı, elinden gelen kötülüğü ardına bırakmayan bir aşık ama buna rağmen kızamadığım bir karakter Rahul :) Çünkü donuk Sunny Deol'un berbat oyunculuğu üstüne filme Şah Rukh girdikten sonra filmin enerjisindeki yükselişi hissetmemeniz mümkün değil. Film konu ve örgü olarak zayıf gerçekten ama Şah Rukh filmlerini tanımak adına izlenmeli bence. Baazigar da keza aynı şekilde ki hint filmlerinde mantık aramadığınız sürece bence sorun yok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sunny deol'u hatırlayamıyorum. Ama juhi'yi bu filmle gözüme kestirdim, bir daha da bırakmadım :) Çokk iyiydi, Kiran kız rolünde.
   Srk fanıyım demek baazigar ile darr izlemek demek. Ayrım yapmamak demek, kalbinin sesini mantığa tercih etmek demek :))

   Sil
  2. Kesinlikle :) Zaten SRK fanlığı demek mantığı derinlere gömmek demek :))

   Sil