Mary KOM (2014)

by - Kasım 13, 2014

Dehşetül vahşet güzellikteki fragmanından sonra sabırsız bir şekilde beklediğim filme geldi sıra:  Hindistan'ın altın madalyalara doymayan efsanevi boksör Mary Kom'un hayatını anlatan Mary Kom filmine.Filmin ilk bir saati fragmandan okuduğumuz hikaye ile geçiyor. Boks tutkunu asi bir genç kız, karşısında  bu fikre karşı bir baba,  parasal sıkıntılar her şeye rağmen azmin ve gücün zaferi. 

Bu ilk bir saatlik hikayeyi beğenerek izledim ama ağzımda açık kalmadı -fragmanı elli defa izlemiş olmanın verdiği doğal sonuç-    Hikaye ilerleyip Mary, ilk bir yarıda zaten 3 altın madalya kazanmış hale gelince eee son yarışı mı uzatacaklar acaba derken Mary Kom evlendi. İkide oğluşu oldu.

Filmin süpürgelerini takıp havada süzülmeye başladığı anlar bu kısımlardı. İlk yarı kötü olduğu için değil de böyle bir gidişat beklemiyordum.  Anne Mary KOM’un boks kariyerine devam etmek istemesi, çocukları çok küçük, üstelik bir tanesi ağır hasta, toplumun artık evinde oturup çocuk bakmalı baskısı altında verdiği bir mücadele var.

Anlatmak istediğim çok fazla duygu var. Buraya kadar bol tüyolu oldu zaten, heyecanları çok kaçırmayalım. Birkaç detaya daha değinip kaçayım:


-Onler kadar anlayışlı bir koca, Mary Kom'un hayatının en büyük şansıdır. Sağlam bir şanstır hani. Derler ki her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır. Peki, her başarılı kadının arkasında bir Onler var mıdır? 
-Bu insanlar
Çinli mi Hintli mi ne oluyor yahu bu ne çekiklik diye düşünebilirsiniz.  Hindistan’ın Güney bölgesindeki insanlar çekik gözlü yapıya sahipler(miş).  

Gerçek  Mary KOM

Kendisi filmi izleyince çok duygulanmış. yapım aşamasında ise Priyanka’nın kendisini oynayacağını öğrenince çok sevinmiş. Yeni nesil oyunculardan bir tek PC'nin bu rolün altından kalkabileceğini düşünmüş. Çokta doğru söylemiş, bedenen ve yetenek açısından Priyanka Chopra en ideal seçim olmuş. Zaten yapımcının yönetmenin ilk ve tek seçimleri de Priyanka imiş. 


-Kısacık bir sahnede Turkey, 2002 yazısını görüp ülkemizden güzel manzaralar izliyoruz. 2002 dünya şampiyonasının ülkemizde yapıldığını biliyor muydunuz? Genel kültürümüze katkı sağlayan film yapımcılarına buradan bir thank you.

-Bu resimde yukarıdaki resmin gerçek hali. Aynı zamanda Priyanka'ya o kadar ruju kim niye yapmış sorusununda cevabı. 

Mary ve Onler Kom evlenirken :)


Bir güzel filmin daha sonuna geldik. Gönül ister ki her heyecanla beklenen film, en az Mary Kom kadar izlemeye değer çıksın. Darısı diğer beklediğimiz filmlerin başına... 

İyi Seyirler

Benzer Yazılar

2 yorum

  1. Başari hikayelerini severim bana ilham verir.Mary komu,mücadelesini,anneliğini ve başarısını'da sevdim.Dedigin gibi sevgili blog sahibesi her başarìlı erkeğin arkasinda bir kadın vardır derler.Her kadının arkasında'da bir Onler olsa..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Eminim olsa biz daha nice nice Mary KOM hikayeleri dinliyor, izliyor veya okuyor olurduk.

      Sil