Humpty Sharma Ki Dulhania (2014)

by - Eylül 05, 2014

 Humpty Sharma'nın Gelini


Çok taze bir filmle geldim bu sefer, çevirilip internete düşeli 1 ay bile olmadı. Filmimiz Dharma Production imzalı, yeni nesil oyuncularla çekilmiş bir romantik komedi. Başroller Varun Dhawan ve Alia Bhatt'ın.


Filmi yorumlamadan önce bilmemiz gereken en önemli detay: Filmin Shahrukh Khanın kült filmi Dilwale Dulhania Le Jayenge'ye ithafen çekilmiş olması. Yapımcı Karan Johar tanıtım turlarında bizzat söyledi. Kaldı ki böyle bir detayı bilmese bile her DDLJ sever, filmi izlerken durumu anlar. Çünkü bu filmde DDLJ ‘den ilham almaktan çok daha fazlası mevcut.
^
Filmin konusu: Yaklaşan düğünü için tasarım elbisesi isteyen Kavya yeterli parayı bulmak için bir aylığına amcasının yanına Delhi’ye gider. Delhi’de karşısına ilk görüşte Kavya’dan hoşlanan Humpty Sharma çıkar.

Gerisini iki filmi kıyaslayarak anlatacağım için, hiçbir şekilde tüyodan hoşlanmayanlar fikir edinmek için direkt son paragrafa göz atabilirler.

Kızımız, babasının arkadaşının oğluyla nişanlı ve bir ay ailesinden uzakta yolculuğa çıkıyor, tanıdık geldi dimi?  Afişte görüldüğü gibi DDLJ’nin önemli dinamitlerini değiştirmişler. Biraz Raj ve Simran karakterlerini birbirlerine harmanlamışlar. Kızımız partilere hayır diyen, içki içmeyen bir Simran değil, ama oğlumuzda aşka inanmayan bir Raj değil. Aksine arkadaşlarıyla DDLJ izleyip son sahnelerde ağlayan oğlumuz.

                                                


İkili tanıştıktan sonra, kısa sürede kaynaşma başlıyor. Birlikte kızın arkadaşına yardım etmeler, konuşulan hayaller ve bol bol gönderme. İlk yarının esprileri genellikle bel altı muhabbette ilerledi, idare eder bir senaryo gitti.  İkinci yarısı ise daha iyiydi.


Bir ay bitti, aşk kuşları evlerine döndüler. Sıra kızın düğün hazırlıklarına ve malum nişanlıyla tanışmaya geldi ve bir de babayla. Babamız aşka karşı, annelerse her zaman kızlarına destekçi. Oğlumuz bir alavere yapıp kızın evine girmeli değil mi? Buraya kadar her şey DDLJ önderliğinde ilerledi. Devamında babamız mevzuyu en başından çakıyor ve oğlanı düğüne engelleyebilmesi için açık düelloya davet ediyor. İkinci yarı ilk önemli farkını böyle ortaya koyuyor.  


Nişanlı mevzusuna gelince, Kuljiti hatırlarsanız sahneye ilk gelişinden itibaren Simran’ımıza yakıştıramadığımız bir kabalık, bir çakallık peşindeydi. HSKD bizi bu sefer ters köşeye yatırıyor. Her annenin istediği mükemmel damat adayı karşımıza çıkıyor. Ve komik sahneler başlıyor. DDLJ’nin aksine Humpty'nin iki arkadaşı filmimizde aktif roldeler. Gerçekten eğlendim onların sahnelerinde.

Filmin sonlarına doğru DDLj ye benzer bir kurgu olsun diye bazı sahneler zorlama olmuş. Misal kavga sahnesi, hani illa nişanlıyı yerip, Humpty’i övmek için çekilmiş yapay bir sahne hissi veriyor.

****

Son olarak, ikili arasında hoş bir kimya var. Filmin ciddi komik sahneleri var. Hayalleri olan iki genç aşık, izlenebilir bir romantik komedi ama efsanemizle kıyaslamak mümkün bile değil. 

Benzer Yazılar

0 yorum